Course Programme
Schema etef15-2018. BL=Övningar i studiematerialet, EMM=Elektriska mätsystem och metoder och KA=Kretsanalys, KT=Kretsteori, ellära och elektronik exempelsamling.
Läsvecka 1 | Introduktion, kursinnehåll. Repetition av kretsteknik och OP-kopplingar. Instrumentförstärkaren |
månd 10-12 |
Föreläsning: Rep. av EITA40, mätbryggor, OPn Projektuppgiften: |
månd 13-15 |
Övning (rep EITA40): BL:1-4, KT: 2.4 - 2.6, 4.1a, 18.5, KA:7.10-7.11 |
onsd 10-12 | Föreläsning: Differentialförstärkaren och instrumentförstärkaren. |
onsd 13-15 | Övning: BL:7-10; KT:18.11, (KA: 7.19) |
Läs |
KA kap 7 och EMM kap 3.1-3.4, 3.6, 8.7, 8.9 samt sidor 1-25 i Handbook of OP AMP applications |
Läsvecka 2 | OP-kopplingar, komparatorn, AD/DA, bodediagramm |
månd 10-12 |
Föreläsning: Komparatorn, mm, AD/DA |
månd 13-15 |
Övning: BL:11-15, Uppgift 1-5 i AD- och DAconverters |
onsd 10-12 | Föreläsning: AD/DA forts, överföringsfunktioner, bodediagram |
onsd 15-17 |
Övning: EMM:4.1-4.5, 4.11, 4.16 |
Läs |
EMM kap 3.1, kap 4 och kap 10.1 - 10.7 samt powerpoint om AD/DA. Som referens: Understanding Data Converters |
Läsvecka 3 | OP-kopplingar med frekvensberoende, integratorn, derivatorn, aktiva filter, bodediagram |
månd 10-12 |
Föreläsning: OP-kopplingar med frekvensberoende, aktiva filter, bodediagram |
månd 13-15 |
Övning: KT:14.3, 14.6a, 14.10a,b,d; 18.4a, BL:16 |
tisd 8-12, anmälda |
Lab 1: Differentialförstärkare (Obs förberedelseuppgifter) |
tisd 15-17 |
Övning: Studie av datablad, analog I/O i PLC |
onsd 8-12, anmälda |
Lab 1: Differentialförstärkare (Obs förberedelseuppgifter) |
onsd 13-15 | Övning: Räkna olösta exempel från läsveckor 1-3 |
Läs |
KA kap 10 och EMM kap 12.3.3 - 12.4.5 samt inför lab läs EMM kap 6. Se även Active Filter Design Techniques, Texas Instruments och Överföringsfunktioner |
Läsvecka 4 | Halvledare: Diod, BJT, MOS |
månd 10-12 |
Föreläsning: Dioder, likriktare och transistorer |
månd 13-15 |
Övning: BL:17a, 18-20, KT:16.2, 16.4 (R=10 Ω) |
onsd 10-12 | Föreläsning: Rep. RC-nät, switchkopplingar |
onsd 13-15 |
Övning: BL:21-22 |
Läs |
BL: Kort om transistorn sidor 25-26 samt |
Läsvecka 5 | Fältteori, EMC, störningsbekämpning, standarder, säkerhet |
månd 8-10 |
Gästföreläsning: Elektriska fält, magnetiska fält (Daniel Sjöberg) |
månd 10-12 |
Gästföreläsning: Elektromagnetiska fält, transmissionsledningar, störningsbekämpning (Daniel Sjöberg) |
tisd 8-12, anmälda |
Lab 2: Bipolär- och fälteffekttransistorn. |
onsd 8-12, anmälda |
Lab 2: Bipolär- och fälteffekttransistorn Rapport på denna lab |
Läs |
EMM kap 7 och 8 |
Läsvecka 6 | Komplex effekt, trefas, Y/D, mätmetoder, faskompensering |
månd 10-12 |
Föreläsning: Trefas, Y/D, mätmetoder, komplex effekt, faskompensering |
månd 13-15 |
Övning: KA:9.15 - 9.17, KT:11.1-11.7; |
onsd 10-12 |
Föreläsning: Transformatorn |
onsd 13-15 |
Övning: KA:11.10; BL:17b-c, 23 |
fred 15:00 |
Inlämning av skriftlig rapport via mail till kursansvarig. |
Läs |
KA kap 9, KA kap 13, samt trefassystem och mätning av effekt |
Läsvecka 7 | Standard o dyl |
månd 10-12 |
Föreläsning: Standarder, CE-märkning, säkerhet, övertoner på nätet, mätmetoder. |
månd 13-15 |
Övning: KT:12.3, 12.4, 12.7 |
månd 15:00 |
Inlämning av presentationen (powerpoint, pdf) till kursansvarig via mail |
tisd 13-15 |
Projektredovisning. (Obligatoriskt) |
Läs |
Maskinsäkerhet, CE-märkning, EU direktiv, PLC-analog, arbetsmiljö |
Läsvecka 8 | Repetition |
månd 13-17 |
Restlaboration. Obl. anmälan på anmälningssidan |
Läsvecka 9 | Tentamen |
torsd 08.00-13.00 | Tentamen |