Föreläsningar
VT1 2017
Föreläsning_3 Microblaze Reference Guide
Gruppindelning för data hittar du här och gruppindelning för elektronik hittar du här.
Preliminär indelning av innehållet i föreläsningarna.
Digitalteknik delen; föreläsare Bertil Lindvall (Rum C:643)
Föreläsning 1 måndagen den 29/8:
Kursintroduktion, kurslitteratur, arbetsformer, tentamin etc. Intro till digitalteknik, talsystem och koder.
Hämta föreläsning 1
Föreläsning 2 onsdagen den 31/8:
Grindar och vippor samt sekvenskretsar
Hämta föreläsning 2
Föreläsning 3 måndagen den 5/9:
fortsättning av grindar vippor .....
Hämta föreläsning 3
Föreläsning 4 måndagen den 12/9:
Boolesk algebra
Hämta föreläsning 4
Föreläsning 5 fredagen den 16/9:
Tvåkomplement
Hämta föreläsning 5
Föreläsning 6 måndagen den 19/9:
VHDL - hårdvarubeskrivande språk Lite mera om VHDL.pdf
Hämta föreläsning 6
Föreläsning 7 måndagen den 26/9
Kombinatoriska nät, Booleska funktioner, förenkling och realisering, Karnaughdiagram
Hämta föreläsning 7
Föreläsning 8 måndagen den 3/10:
fortsättning av föregående föreläsning + lite räkneövningar.
Föreläsning 9 måndagen den 10/10:
Sekvensnät, tillståndsdiagram, tillståndstabell, Mealy vs Moore
Hämta föreläsning 9
Föreläsning 10 måndagen den 31/10:
fortsättning av föregående föreläsning + lite räkneövningar.
Hämta föreläsning 10
Föreläsning 11 torsdagen den 3/11:
VHDL med inriktning Mealy och Moore.
Latchar och asynkrona sekvenskretsar och signaler
Hämta föreläsning 11 och exempel på sekvensnät
Föreläsning 12 måndagen den 7/11:
Dataconverters: AD- och DAomvandlare
Hämta föreläsning 12
Föreläsning 13 måndagen den 14/11:
Inställd.
Datorteknik delen; föreläsare Erik Larsson
Föreläsning 14 måndagen den 21/11:
CPU, register, alu, kontrollenhet, exekvering, avbrott, prestanda.
Föreläsning 15 måndagen den 28/11:
C, assembler, maskinspråk
Föreläsning 16 tisdagen den 29/11:
Primärminne och sekundärminne
Föreläsning 17 måndagen den 5/12:
Cacheminne (se material från föreläsning 16)
Föreläsning 18 måndagen den 12/12:
Pipeline
OBS!! Tentamen den 22 december 08.00 -- 13.00